کالج جاذبه های گردشگری ایران زمین

دانشکده جاذبه های گردشگری ایران زمین

جاذبه های گردشگری استان چهارمهال و بختیاری

را,مرغزای وسیع  در بر گرفته  که مساحت  ان حدود 700 هکتار است . این ناحیه اب و هوایی  مرطوب  با تابستانهای  معتدل  و ز مستانهای بسیار سرد  دارد  و از نقاط  ییلاق چهار محال بختیاری  است . این تالاب محل زیست  انواع , مرغابی ,  غاز , اردک ,  انقوت,  چنگر , چنگر , انواع حواصیل, لک لک سفید , خروس کولی و فلامینگو  است . در این تالاب انواع ابزیان  نیز زیست میکنند  که ماهی کپور  و کولی از  مهم ترین انهاست.

3- تالاب دهنو – بروجن

  این تالاب در  ناحیه بهشت اباد   است . این تالاب به دلیل نزدیکی  به شهر های  بروجن,  گندمان , شهر کردو بلداجی  و امکانات  دسترسی  مناسب  از اهمیت  گردشگری  برخوردار است . محل سراب به دلیل قرار گرفتن در زیر کوه  موقعیت  و چشم انداز بسیار زیبایی دارد .

4- تالاب  گندمان _- لردگان

ای تالاب یکی از  ابگیرهای  حوزه  ابریز اق بلاغ  با فاصله ای نه چندان دور  از تالاب  چغاخور قرار دارد , به طوری که    بخش از  اب خروجی تالاب چغاخور به این  تالاب  سرازیر  میشود . پوشش دایمی ا ب  این تالاب 700 هکتار است . اطراف ان پوشیده از مرغزاری  زیباست  که معمولا  به عنوان  مرتع غنی  برای چرای دام ها میباشد . رشته کوه چروبا با3500  متر ارتفاع  از غرب  تا جنوب  این تالاب کشیده شده است.

5- قلعه های اسعدیه چلیچه – شهر کرد.

چلیچه یکی از روستاهای  میزدج است  که در 30  کیلومتری  جنوب غربی  شهر کرد  واقع شده است.در  خارج از  چلیچه  و در شکاف  دره سبز  و خرم  راز  یا اسعدیه  دو قلعه  با فاصله  کمی  از هم  به دستور  سالار  اعظم  و خان  با با  ساخته شده که در نوع خود  زیبا  و  مکان بسیار زیباست.

این دو قلعه اکنون به صورت  ویراانه در امده اند.

6- قلعه چالشتر- شهر کرد

چالشتر در 10 کیلومتر ی شهر کرد است . این قلعه سالها قبل  از اینکهه شهر کرد  اعتبار یابد , مرکز حکومت نشین بود. این قلعه متعلق به خدا رحیم خان  بختیاری  بود و در حال حاضر جز بخش کوچکی از قلعه بقیه از بین رفته است.

7- امامزاده  حلیمه خاتون,شهر کرد

این بنا متعلق به دوره قاجار است و در شهر کرد است . جنس این بنا از خشت, اجر و گچ است . ساختمان اصلی دارای رواقی در سمت غربی است 

و گنبدی روی ان است . داخل رواق به صورت هشت ضلعی است و سطح ایوان انرا با  گچ ساده ای پوشانده اند . سردر ورودی ان  در  سمت شرق  یک هشتی و  ایوان دارد . که روی دو ستون سنگی  جلوخان قرار دارد  و با کاشی های  7 رنگ  مزین شده است .  در داخل قبر ضریحی  فلزی  و در درون  ان دو قبر متصل به هم واقع شده اند که بر روی معبر چوبی  ان تاریخ 1286 ه-ق حک شده است .

8- امامزاده حمزه علی  , بروجن

این امامزاده در روستا-شهر بلداچی  در 35 کیلومتری  بروجن است . به مناسبت  موقعیت طبیعی  و اب و هوا و دیگر جاذبه های  پیرامون  ان سالانه  هزاران نفر  به قصد زیارت و سیاحت  به این محل  میروند . در سالهای اخیر  زایر سرای  مناسبی در  محوطه  امامزاده  احداث شده است .

منبع:هفته نامه نگاه  اموزش و پرورش

 

+ نوشته شده در  شنبه بیستم فروردین ۱۳۹۰ساعت 23:39  توسط حسین هوشیار  |